Menu

Co je nového?

7 nejzajímavějších a nejslavnějších útěků přes Berlínskou zeď

Shares
Foto: Flickr, Wikipedia

Nejznámější symbol studené války Berlínská zeď byla postavena 13. srpna 1961 a rozdělovala nejen Berlín a Německo, ale i Evropu. „Železná opona“ měla celkovou délku 165 kilometrů. Rozdělila celé rodiny, mnohá přátelství i celý německý národ. Překonat ji směrem na Západ znamenalo svobodu.

reklama

Život na Západě, který začal vzkvétat koncem 50. let, vypadal pro občany z východní části stále přitažlivěji. Není divu, že pár dní po postavení zdi se lidé snažili i skokem z budov, které byly u zdi, dostat na Západ. Budovy proto strana brzy nechala vystěhovat nebo zbourat. 

Zeď hlídali policejní psi, armáda a policejní hlídky s kulomety a po celé její délce se vinul ostnatý drát.

Berlínská řeka Spréva byla přirozenou bariérou, ale lidé se ji pokoušeli překonat za všech povětrnostních podmínek. Ve vodě na ně však čekala ocelová síť a policejní čluny. Lidé toužící po svobodě byli vynalézaví. Přinášíme seznam těch nejzajímavějších útěků.

reklama

1. Akrobat

Horst Klein byl cirkusový akrobat, který vymyslel jednoduchý, ale brilantní způsob, jak se dostat z východního do západního Berlína. Využil starý drát vysokého napětí, který se nacházel přímo nad hlavami pohraničníků, a ten v tichosti přelezl. Na konci z kabelu sice spadl a lehce se zranil, ale spadl v západním Německu.


2. James Bond z Berlína

Rakouský operátor soustruhu Heinz Meixner chtěl dostat svou stárnoucí matku z východního Berlína. Navštívil ji legálně a hranici přijel kabrioletem Austin-Healey Sprite, kterému u matky sundal čelní sklo. Meixner pochopitelně musel při cestě zpět zastavit na hranici, místo toho se ale rozjel a díky tomu, že auto nemělo přední sklo, mohl pohodlně projet pod závorami. Než strážníci stihli zareagovat, byl pryč a s ním i jeho matka, která byla bezpečně uložena v kufru.



3. Podomácku vyrobený horkovzdušný balón

Dva odvážné páry a jejich děti 16. září 1979 přeletěly Berlínskou zeď v podomácku vyrobeném horkovzdušném balónu. Zedník Gunther Wetzel a mechanik Hans Strelczyk shromáždili staré propanové lahve a sestrojili pohon. Jejich manželky sešily stará plátna a prostěradla. A fungovalo to!

reklama

4. Voják, který už nemohl dál vykonávat svou povinnost

Východoněmecký policista Conrad Schumann se stal díky svému útěku nezapomenutelným. Jednoho dne se prostě rozeběhl, odhodil zbraň a přeskočil přes nízkou zábranu z ostnatého drátu. Tu chvíli zachytil fotograf Peter Leibing, a tak se mladý Conrad stal jedním ze symbolů studené války.



5. Tunel starších občanů

Tunelování byla preferovaná a “nejbezpečnější” metoda úniku. Později byly podél hranic instalovány zvukové detektory a tajná policie monitorovala železářství, slévárny nástrojů a staveniště. Předtím si ale stihla vykopat tunel skupina seniorů, které velel jednaosmdesátiletý muž.


6. Playboys

V článku z roku 1986 v Los Angeles Times napsal reportér Gordon Rowley nejen o útěku prostřednictvím Meixnerova auta, ale také o dalším triku. Členské karty mnichovského klubu Playboy prý připomínaly diplomatické pasy, které prakticky zaručovaly imunitu a volný pohyb. Raději než riskovat mezinárodní incident propustili hlídači odvážnou skupinku na Západ.



7. Hra na sovětské vojáky

Pár mladíků si doma vyrobilo sovětské uniformy. Dali na ně rudé hvězdy z lepenky. Pak se jim podařilo ukrást sovětské auto a přes hranici přejeli bez nejmenších problémů.

reklama

Margaret Thatcher: Jaká byla a proč se jí přezdívalo „Železná lady“?


Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru