Každý náruživý cyklista by se měl umět o své kolo postarat. Nikdy nevíte, kdy píchnete a budete muset vyměnit nebo dokonce spravit duši. To stejné se týká i údržby kola po zimě. S chutí do toho, čím dřív ji provedete, tím dřív můžete šlápnout do pedálů.
1) Vyčistěte celé kolo
Pokud jste kolo skladovali celou zimu mimo byt, bude celé zaprášené a možná i špinavé z minulé sezóny. Umyjte rám a kola hadrem namočeným ve vodě se saponátem.
Na choulostivé komponenty jako řetěz, přehazovačku a pedály vezměte prostředky určené přímo na kolo. V tomto případě použijte i menší množství vody.
2) Zkontrolujte duše a napumpujte kola
Po zimě (nebo obecně po dlouhém období) bez ježdění je běžné, že budou duše trochu vyfouklé. Neměly by ale stát na ráfku. Napumpujte kola a zkontrolujte, zda někde neuniká vzduch nebo nejsou na pláštích trhliny. Pokud najdete závadu, plášť nebo duši vyměňte. Pokud si netroufáte, dopravte kolo do servisu.
3) Zkontrolujte brzdy
Stiskněte brzdovou páku a zkuste, zda se při brždění brzdy nezasekávají. Brzdové špalky by měly dopadnout na ráfek současně. Pokud jsou opotřebované a na ráfek špatně dosedají, je nutné seřídit celý brzdový systém. V tomto případě přenechte kolo raději odborníkovi.
4) Promažte řetěz a seřiďte všechny komponenty
Až si vyčistíte řetěz, nezapomeňte jej promazat. Postavte svůj bicykl vzhůru kolami a namažte jeden článek řetězu za druhým a postupně jej projeďte všemi převody.
Použijte mazivo s nízkou hustotou a vyhněte se sprejům typu WD-40, nejsou na řetěz vhodné.
Zkontrolujte přehazovačku, převodníky, kazetu, střed, pedály a veškeré bovdeny, kterými jsou přichyceny lanka k přehazovačce a brzdám. Zkontrolujte také, zda zuby u převodníků nejsou ohlé nebo ulomené. V takovém případě se nebude mít řetěz za co zachytit, může snáze padat, a to je nebezpečné. Pokud takovou závadu zjistíte, obraťte se na servis.
5) Proveďte finální kontrolu a můžete vyrazit
Nakonec zkontrolujte, zda vám něco neuniklo. Kolo zdvihněte a pomalu spouštějte na zem, jestli nic neskřípe nebo nevrže, mělo by být vše v pořádku. Zkuste se na něm pro jistotu projet nejdříve po ulici, než vyrazíte do terénu. Třeba přijdete na něco, co jste přehlédli.
Pokud si na celkovou kontrolu sami netroufáte, nechte si kolo radši seřídit od profesionálů. Jestli se to naopak chcete naučit sami, ale nemáte výbavu a někoho, kdo by vám poradil, vyzkoušejte cyklistické dílny. Najdete tam veškeré nářadí a vždy tam natrefíte na někoho, kdo kolům rozumí. V Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové najdete Bajkazyl a v Brně funguje i undergroundová Bike Kitchen Brno.
Jakmile máte kolo v pořádku, zbývá ještě poladit oblečení. Podívali jste se, zda jste z něčeho „nevyrostli“ nebo vám nějaké kousky nechybí? Nakombinujte si třeba cyklistický dres s cyklistickými kraťasy a do proměnlivého počasí přidejte lehkou funkční bundu.
Leave a reply