Džíny – původně montérky pro zlatokopy, dnes kousek, který nechybí snad v žádné skříni. Z odolné džínoviny se šijí i šaty, sukně nebo košile, kalhoty jsou ale stále modrým číslem jedna. Jak postupovat při výběru džínů, aby vám sloužily a slušely i několik let? A jak se o ně dobře postarat?
Zaměřte se na střih
Možná budete muset vyzkoušet pět až deset různých značek, než přijdete na to, který střih vám padne nejlépe. Ale věřte, že to utrpení se vyplatí.
Důležité je, jak džíny sedí kolem kotníků, zda vám vyhovují délkou, dále jak sedí kolem stehen, a hlavně: Podívejte se do zrcadla, jak v nich vypadá váš zadek.
Počítejte s tím, že látka pravidelným nošením povolí a roztáhne se, během praní se však srazí na původní velikost. Doporučujeme udělat si během zkoušení pár dřepů, stojek nebo roznožek, abyste zjistili, zda vás kalhoty neškrtí v kritických místech.
TIP: Pokud stále hledáte ten pravý střih, zkuste strečovou úpravu, díky které se kalhoty přizpůsobí postavě mnohem lépe než džíny z pevné tkaniny.
Zvažte váhu
Gramáž džínoviny, tedy váha v přepočtu na g/m2 se pohybuje od 140 g/m2 (lehká látka) do 850 g/m2 (velmi těžká látka). Ideální je něco mezi tím. Příliš tenká látka se snadno protrhne, v těžkých džínách si zase budete připadat jako uvězněný mezi dvěma prkny. Kalhoty výrobců, kteří šetří na materiálu, poznáte jednoduše podle toho, že se do půl roku prodřou na vysoce namáhaných místech.
Jaký odstín modře?
Sázkou na jistou je tmavý odstín, který se v kombinaci s bílou košilí nebo svetrem hodí i na středně formální akce. Kalhoty světle modré barvy, se stínováním nebo patinou jsou vhodné pouze pro běžné nošení.
S praním to nepřehánějte!
Na začátek jedna skvělá zpráva: Džíny stačí vyprat každý druhý měsíc! Mezitím je udržíte v kondici tak, že je občas pověsíte na ramínko v koupelně. Látka nasaje vlhkost a zbaví se zápachu. Když už je dáte do pračky, držte se těchto zásad:
- Před praním obraťte džíny naruby. Minimalizujete tím tření, a udržíte tak sytost barvy.
- Zkušené pradlenky doporučují nastavit teplotu na 30 až 40 °C. Při vyšších teplotách hrozí, že se kalhoty příliš srazí nebo vyblednou. Mírné sražení látky je přirozenou vlastností denimu.
- Ještě vlhké kalhoty pověste vzhůru nohama nebo je položte na sušák ve vodorovné poloze, aby držely tvar.
- Džíny se sušičkou raději neseznamujte. Pokud je sušení nevyhnutelné, pak navolte program s co nejnižší teplotou a kalhoty vytáhněte o něco dříve, dokud jsou ještě trošku vlhké.
K čemu je ta malá kapsička?
Taky vás někdy napadlo, k čemu je vlastně ta malá kapsička zanořená v pravé přední kapse džínů? Jestli jste z ní někdy zkoušeli vydolovat desetikačku, pak víte, že na drobné rozhodně neslouží. Na konci devatenáctého století, kdy si nechali krejčí Jacob Davis a obchodník Levi Strauss patentovat džíny, se těšily velké oblibě kapesní hodinky. Pánové je běžně nosili v kapse u vesty. Některé profese, jako kovbojové, farmáři nebo dělníci, se bez vesty ale musely obejít. Těmto gentlemanům skvěle posloužila malá kapsička, kterou byla opatřena módní džínová novinka. Ano, je to kapsička na kapesní hodinky!
Napište váš názor