Portugalské souostroví Azory má se svou bujnou vegetací, jezery skrývajícími se ve vulkanických kráterech a koloniemi vorvaňů všechny charakteristiky ráje pro milovníky přírody. Turisté je ale začali objevovat teprve nedávno díky nízkonákladovým společnostem, které sem začaly létat. A s jejich návštěvou byste určitě neměli otálet, jde totiž o ideální místo pro dovolenou v kteroukoli roční dobu.
Azorské ostrovy jsou u nás stále málo známý kout světa, který se dostal do obecného povědomí jen díky předpovědi počasí. Termín „azorská tlaková výše“ slyšeli snad všichni, méně známá je skutečnost, že se tam nachází nejvyšší hora Portugalska, pěstuje čaj, v tamních vodách se hojně vyskytují velryby a najdete tam i pamětihodnosti patřící pod ochrannou ruku organizace UNESCO.
Azory tvoří devět ostrůvků rozesetých v Atlantském oceánu téměř 1500 km od břehů Portugalska (ke kterému i patří) a najdete tu hotové království barev. Od tyrkysových vln omývajících pobřeží až k jasně zeleným údolí s rozkvetlými keři hortenzií.
Krajina plná kopců, polí a pastvin, na kterých se pasou stáda krav, husté lesy, vyhaslé vulkány, nedotčená příroda a azurové moře…
Azory ale uchvátí nejen zaryté milovníky přírody. Můžete podnikat několikadenní treky divočinou, koupat se, prozkoumávat jeskyně, lézt po skalách, surfovat nebo třeba pozorovat velryby. Milovníky potápění zase nezklame skutečně bohatý podmořský život.
Zelený ráj uprostřed oceánu
Ostrovy patří pod portugalskou správu, mají však status autonomního území. První, čeho si po příletu nelze nevšimnout, je všudypřítomný klid a absence každodenního shonu. Může za to jistě i vzdálenost dělící Azory od kontinentů – od evropské pevniny je to 1300 kilometrů a geografická izolovanost je při pohledu na mapu více než zřejmá.
Místní lidé si žijí po svém, a hlavně v poklidu. Dalším důvodem, proč si zde snadno připadáte jako v místě, kde se zastavil čas, je poměrně nízká hustota obyvatelstva a svěží zeleň všude kolem.
Azory tvoří devět ostrovů, každý z nich je osobitý, ale společným jmenovatelem většiny z nich jsou zelené pastviny a lesy.
V porovnání s ostatními ostrovy atlantské oblasti zvané Makaronésie, kam patří například Kanárské ostrovy a Madeira, na Azorách také více prší. I díky tomu se – na rozdíl od zmíněných jižnějších sousedů – doposud vyhnuly masovému cestovnímu ruchu, monstrózní zástavbě a dalším průvodním jevům spotřebněji orientovaného turismu. Takže pokud se vybavíte trpělivostí vůči vrtochům počasí a třeba i pláštěnkou, odměnou vám bude návštěva míst, která si dosud zachovala autentický ráz.
Relax v termálech i krásné túry
Pláštěnku do kufru přibalte spíše jen pro jistotu, i přes výkyvy počasí je slunce hlavně v létě dostatek na příjemnou dovolenou. Největším azorským ostrovem je São Miguel s hlavním městem celé oblasti, Ponta Delgada.
Ostrov nabízí zajímavou kopcovitou krajinu s pastvinami, lesy, stády pasoucích se krav, sladkovodními jezery vzniklými zatopením sopečných kráterů a také několika termálními prameny, v nichž si lze dopřát i relaxační koupel.
Návštěva jediných evropských čajových plantáží také stojí za to.
Zvláštností je pak místní pokrm zvaný „cozido“, na jehož vaření se využívá síla termálních vřídel. Směs různých druhů masa a zeleniny se dlouhé hodiny připravuje v hrnci uloženém v zemi zahřívané právě geotermální energií. Výsledkem je výborný „eintopf“ s unikátní sirnou příchutí. A aby člověku slehlo, může se vydat na některou z mnoha pěších túr, které ostrov svým návštěvníkům nabízí.
Napište váš názor