Někteří lidé možná ani můj příspěvek nedočtou, když pochopí, že se se smutkem a úctou chci rozloučit s Jiřím Stránským.
Jeho osudem bylo prožít část života v komunistických vězeních. Jeho posláním však bylo zhovadilosti, které zažil a jichž byl svědkem, ozřejmovat ve svých knihách a scénářích.
Podle jeho předloh vzniklo několik filmů a zejména jeden veliký televizní seriál. Ve Zdivočelé zemi je zachyceno téměř půlstoletí československých dějin, jak je v každodenních starostech prožívala řada různorodých postav. Nutno říct, že jsou to postavy životné a uvěřitelné.
Hynek Bočan byl nejen režisérem tohoto výjimečně rozsáhlého televizního díla. Byl to také dlouholetý Stránského přítel.
Můj empatický syn řekl: Jak to ten Hynek přežije? Myslím, že těžko, stejně jako všichni, kdo ho měli i bez osobního poznání v lásce a úctě.
Domnívám se, že zvláště Zdivočelá země udělala velice záslužnou práci pro pochopení dějin. Totiž pro pochopení toho, jak neodpustitelně se komunistický režim choval a kolik zla spáchal. Nikoli odhalování, nýbrž neustálé připomínání těch zločinů bylo hlavním důvodem Stránského tvorby.
Blog: Malé máchovské výročí
Ani komunistickým darebům, ať hloupým nebo vychytralým, nepřeju smrt. Jen je mi líto a vnímám jako jakousi nespravedlnost, že Jiří Stránský už nemůže nikoho obejmout. A ti druzí i za hranicí 90 let nic nepochopili, nejsou schopni připustit své viny a soudy jsou na ně krátké.
Pane Stránský, díky Vašemu dílu mi nebudete chybět a moje úcta se časem nemůže zmenšovat.
Děkuji za přečtení. Jiří Čepelák
Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.
Napište váš názor