Holandský malíř, kreslíř, grafik a rytec Rembrandt, celým jménem Rembrandt Harmenszoon van Rijn, je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Ve svém díle prokazuje výjimečnou znalost klasické ikonografie, technicky mistrné zvládnutí šerosvitu a figurální malby. Jeho dílo zahrnuje portréty, zejména autoportréty, a také holandské krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.
Ten příběh se dá vyprávět z různých konců. Začít se dá chvílí, kdy budoucí umělec jako mlynářův syn opustil rodné město Leiden u Rýna (odtud přízvisko „van Rijn“) a s nebývalým výtvarným talentem v kapse odjel dobýt Amsterodam. Nebo dobou, kdy první zákazníky šokoval naturalisticky pojatými akty, v nichž nezakrýval žádnou vadu na kráse korpulentních dam. Strhující je samozřejmě i okamžik, kdy se portréty obchodníků prosadil v nejbohatším městě tehdy nejbohatší země světa a klaněla se mu celá Evropa. Nicméně začít se dá taky úplně od konce.
Pár dnů po Rembrandtově smrti rozrazila dveře jeho amsterodamského domu nevlastní dcera Magdalena. Nepřišla truchlit nad ztrátou jednoho z největších uměleckých géniů, který se kdy narodil. Chtěla najít ukryté peníze a šperky, jež si po něm nárokovala. Netušila, že Rembrandt rodinné úspory dávno utratil na pokrytí astronomických dluhů.
Zatímco jeho dcera Cornelie žila v této bídné realitě už několik let, pro Magdalenu a celý kulturní svět to byla překvapivá informace o vnějšímu okolí skrytému osobnímu pádu na samé dno.
Ne ovšem uměleckém. V posledních 13 letech života se sice Rembrandt neustále pohyboval na hraně pádu do bídy i za ní, ale zároveň namaloval obrazy tak radikální, že se z nich dodnes tají dech. Rembrandt byl uznávaným, byť kontroverzním umělcem již za svého života a dodnes patří jeho díla mezi skvosty, které zaujmou snad každého diváka.
Síla jeho tvorby tkví zejména v technice šerosvitu, kterou dovedl téměř k dokonalosti. Jeho postavy se vynořují ze tmy a prozářené části maleb až neskutečně vtahují mysl i pozornost.
Rembrandt se nebál zobrazovat portrétované osoby takové, jaké jsou, a vždy se snažil ve výrazu obličeje zdůraznit jedinečnou osobnost i její charakteristické rysy. Genialita tohoto mistra je ohromující a při zkoumání jeho díla doslova cítíte, že tento prostopášný a svéhlavý muž stojí za vašimi zády a šeptá Vám do ucha všechny ty starodávné příběhy.
Letos v říjnu uběhne od jeho smrti 350 let. V amsterodamském Rijksmuseu si to nyní připomínají výstavou All the Rembrandts (Všichni Rembrandtové). Rámují ji právě malířovým skonem, jenž odpovídá podtitulu akce „životopis rebela“. Na výstavu se stojí (přes rezervační systém) dlouhé fronty a už 14 dní po zahájení se musel dotisknout vyprodaný anglický katalog. Však taky muzeum varuje, že se taková přehlídka už nikdy nebude opakovat. Platí to se stejnou pravděpodobností, s jakou se nenarodí další Rembrandt.
„Tato výstava výtečně vysvětluje, kým Rembrandt byl,“ říká Pieter Roelofs, který v Rijksmuseu šéfuje sbírce obrazů a soch. „Návštěvníka vtahuje do Rembrandtova světa a na druhou stranu skvěle vysvětluje, proč byl jedním z nejinovativnějších, nejodvážnějších autorů v dějinách západního umění,“ dodává.
Ředitel muzea Taco Dibbits zase upozorňuje, že současná výstava je jedinečná. „Nikdy už ji nebudeme moci zopakovat, protože díla na papíře jsou nepředstavitelně křehká,“ zdůrazňuje.
Muzeum vlastní 1300 Rembrandtových grafik, z nichž na současnou přehlídku prý vybralo ty nejlepší. Především se ale ve vlastnictví Rijksmusea nachází nejvyšší počet Rembrandtových maleb a kreseb ze všech světových institucí.
Tip na výstavu: Pornografické kresby opět v Tančícím domě
Součástí přehlídky All the Rembrandts jsou desítky autoportrétů, „svým způsobem selfie ze 17. století“, jak poznamenávají kurátoři. Při tvorbě těchto děl si Rembrandt nacvičoval znázornění emocí, které později použil ve svých slavných dílech. Jeden obraz například zachycuje malířovu nemocnou ženu Saskii ležící v posteli krátce předtím, než zemřela ve věku pouhých devětadvaceti let.
Ewa
29. 6. 2022 - 17:04No podle mě by se i s takto slavným malířem mohlo porovnávat jedno malířství Praha, které mně nedávno vymalovalo celý byt. Já jsem si prvně chtěla poprosit jenom kamarády, jestli by třeba za flašku mého koňaku něco neudělali, ale ve výsledku jsem ráda, že jsem nikoho nemusela otravovat.