Menu

Co je nového?

Zvířecí zabijáci – desítka člověku nejnebezpečnějších tvorů ze světa zvířat

Sdílení
Zdroj: pexels.com

Zvířátka nejsou jen roztomilí mazlíčci, které potkáváme v parcích nebo je chováme doma. Někteří z nich jsou nebezpeční predátoři, kteří mají na svědomí mnoho lidských životů. Ovšem nejnebezpečnější nejsou rozzuřené šelmy nebo žraloci s plnou tlamou ostrých zubů. Možná vás překvapí, že nejvíc úmrtí za rok má na svědomí obyčejný hmyz, který kolem nás létá každý den. Ale nepředbíhejme…

reklama

Míru nebezpečí, které zvíře představuje, budeme měřit počtem lidských životů, které má na svědomí za rok. A rovnou můžeme říct, že obávaní predátoři jako žraloci nebo jedovatí pavouci se v první desítce vůbec neumístili.

10. Medúzy

Na desáté příčce v žebříčku nejnebezpečnějších zvířat planety se umístily medúzy. Jejich největší nebezpečí tkví v jejich nenápadnosti. Málokdo by uvěřil, že tato nevinně vypadající želatinová houba dokáže usmrtit člověka. Nejvíc se jich vyskytuje na pobřeží Austrálie a v letních měsících. Pro medúzy je vlastně jejich jed jedinou formou obrany. V případě nebezpečí nedokážou utéci, ani se ukrýt, proto je příroda vybavila nebezpečnými žahavými žlázami. Některé způsobí jen bolestivé zranění, jiné dokážou usmrtit. Tyto „mořské vosy“, jak se jim přezdívá, mohou mít chapadla dlouhé až tři metry. Jejich žahnutí je tak palčivé, že mnoho obětí dostane šok a utopí se. Ti, jimž se povede dostat z vody, často umírají na účinky jedu, který rychle zasahuje srdce a nervový systém. Medúzy mají na svědomí až 100 lidských životů ročně.

Hroch zabiják
9. Hroši

Na deváté příčce s asi 200 usmrcenými lidmi ročně se umístili hroši. Zejména v Africe představují tyto obrovská zvířata smrtící nebezpečí a mnozí je považují za nejnebezpečnější a nejagresivnější zvířata na kontinentě. Hroši jsou nejnebezpečnější zejména, když jsou v okolí jejich mláďata, udělají totiž cokoli, aby je ochránili. A to na ně nemusíte ani přímo útočit. Pouhá vaše přítomnost stačí, aby ve vás hroch viděl potenciální nebezpečí. Hroch není jen extrémně těžký, ale také úžasně rychlý. Na krátké vzdálenosti rozhodně rychlejší než člověk.  Prakticky nemáte šanci mu utéct! V jejich mocných čelistech je člověk jako slabá větvička a v následném víceméně jednostranném boji je udupán, pokousán a nebo utopen .

reklama

8. Lev

Zhruba 250 obětí za rok má na svědomí král zvířat – lev a umístil se tak na osmém místě. Je to opravdový predátor v pravém slova smyslu! Je to silná šelma a ta když má hlad, je bez slitování. Volně se vykytují v Africe a v přírodních rezervacích po celém světě. Loví zejména samice, samci se drží v pozadí. Pro lva je člověk velice snadnou objemnou kořistí. V okamžiku, kdy Vás začne lovit, nemáte prakticky žádnou šanci. Bude Vás pronásledovat, potom na Vás skočí a svalí na zem, zakousne se v oblasti krční tepny a pak začne trhat maso z těch nejmasitějších partií, což představují stehna a vnitřnosti. Mňam, mňam…

Smrtící včela
7. Včely

Na sedmém místě se umístily včely. Včely jsou pro člověka užitečné, avšak zároveň mohou být smrtelné. Najdeme je na celém světě, ale největší počet smrtelných úrazů se objevuje na americkém kontinentu. Jedno včelí žihadlo neznamená, pokud nejste alergik, skoro nic. Problém nastává v okamžiku, kdy se seskupí do roje a cítí se ohrožené. Včely jsou extrémně teritoriální. Když na Vás včely zaútočí stovkami až tisíci žihadly najednou, zemřete na totální kolaps a zástavu dechu. Na následky včelích bodnutí zemře ročně zhruba 350 lidí.

6. Buvol

Jedním z nejvíce nebezpečných zvířat v Africe je buvol, který usmrtí okolo 500 lidí ročně a umístil se na 6. příčce. Toto mohutné zvíře je naprosto nepředvídatelné a je nepřátelské k jakémukoli tvoru blížícímu se k jejich stádu. Africký buvol má doslova výkyvy nálady, jako žena v přechodu. Jednou je úplně mírumilovný a plachý a jindy dokáže zaútočit brutálně a razantně jako kterýkoli jiný predátor. Toto zvíře dokáže způsobit pomalou a nesmírně bolestivou smrt. Má tenké, ale pevné rohy na hlavě a dokáže tak hravě probodnout i lebku a probodat celé tělo. Buvol nezabíjí hned, ale dokáže způsobit četná vnitřní zranění.

reklama

5. Slon

Málo kdo by uvěřil, že pátým největším zabijákem světa je slon. Tento největší suchozemský savec sice působí mírumilovně, když se pase na pláni, ale dokáže se proměnit i v zuřivého dravce. Tyto obry najdeme hlavně v Africe a Jižní Asii, kde je lidé využívají zejména pro obchod, transport a jako turistickou atrakci. Problém ale je, že sloni těžko zapomínají a nepříjemnému cvičiteli se dokáží ošklivě pomstít. Největší zbraní slonů je jejich velikost. Sloni dokážou člověka doslova rozdupat na prach. V nejhorším případě se slon dostane do stadia „masakru“, kdy se z něj stane zuřivá bestie, která nejde zastavit. Sloni usmrtí okolo 600 lidí ročně.

Krokodýl - tichý zabiják
4. Krokodýl

Málokoho překvapí, že čtvrté místo patří krokodýlům s počtem 2500 mrtvých lidí. Od tohoto tvora nikdo moc dobrého neočekává. Krokodýly různých druhů najdete téměř na celém světě kromě Evropy a lidské maso jim chutná stejně jako maso z jiných živočichů. Krokodýlové přinášejí lidem mnoho problémů, zranění a ohrožení na životě. Na svou oběť se bleskurychle vrhne a pevně jí sevře ve svých nesmírně silných čelistech – víc než pětkrát silnějších než čelisti hyeny. Jakmile krokodýl člověka sevře v čelistích, tak je veškerý odpor zbytečný. Je stržen pod vodu, kde je válen po dně, utopen a pak doslova roztrhán. Naštěstí je člověk mrtvý dřív, než si uvědomí, kterou končetinu krokodýl odtrhl jako první.

3. Štír

Okolo 5000 úmrtí ročně mají na svědomí štíři a vysloužili si tak bronzovou medaili v žebříčku nebezpečnosti. Jsou to houževnatí malí vrazi, kteří dokáží usmrtit svou oběť jedním bodnutím. Nejsmrtelnější kousky se nacházejí v Africe, ale několik druhů se našlo i v extrémních podmínkách Himalájí a And. Štíři dokáží způsobit ukrutnou bolest nejen svým bodcem, ale i zdánlivě malými klepety. Tito malí predátoři vypouštějí jed v závislosti na tom, jak velkou hrozbu pro ně živočich představuje. Mnoho štírů způsobit smrt nedokáže, někteří ale ano. Jejich jed obsahuje silný neurotoxin, který má za následek ztrátu vědomí, křeče a neschopnost dýchat, což potom vede k nedobrovolnému udušení.

2. Hadi

Na druhé příčce mezi nejnebezpečnějšími zvířaty planety se umístili hadi, kteří usmrtí více než 100 000 lidí za rok. Jsou to tiší a nenápadní zabijáci. Toxicita hadích jedů je u některých z nich přímo neuvěřitelná a každý kontinent hostí aspoň několik druhů jedovatých hadů. Například na Srí Lance žije až 100 druhů smrtelně jedovatých hadů. Pro hada člověk nepředstavuje potravu, proto na něj útočí jen, když se cítí ohrožený. To pak do oběti zakousne své ostré zuby a do rány vstříkne jed. Nejsmrtelnější druhy hadů usmrtí člověka v průběhu minuty. Jejich jed působí na nervovou soustavu a může vyústit v celkovou paralýzu. Některé druhy však nezpůsobují smrt uštknutím, ale například hroznýš královský oběť ovine a uškrtí.

reklama

Nejvíce nebezpečný komár
1. Komáři

Zajímá Vás kdo je tedy ten největší zabiják zvířecí říše? Je to obyčejný komár! Ten má na svědomí ročně 2 až 3 miliony životů. Právě komáři, anebo lépe moskyti jsou největšími zabijáky zvířecí říše. Jsou totiž nejčastějšími přenašeči malárie na světě, přičemž ročně způsobí miliardy poštípání. Na světě existuje víc než 3 000 druhů komárů, které přenášejí několik druhů smrtelných nemocí. Komáři zabíjejí pomalu a potichu. Jejich poštípání nebolí. Důležitá je infekce, kterou přenesou…

Teď už tedy víte, kterým zvířatům se máte na cestách z daleka vyhnout. Jak Vám zajisté došlo, nejvíce se je třeba mít na pozoru při cestách africkým kontinentem. Tam je koncentrace nebezpečných zvířat větší než kdekoli jinde.  Proto platí, že všude dobře ale doma nejlépe. U nás v lesích šlápnete v nejhorším případě maximálně do hovna a to se dá přežít.

reklama

Komentáře (4)

  • Eliška

    29. 3. 2022 - 21:37

    Článek se mi moc líbí, otevřeli jste téma, které se jen tak často neprobírá. Každý ví že třeba takový pes je spíše na hraní a otázka jak naučit psa aportovat je pro někoho dokonce zábavná. Já sama se starám doma o 2 hady a někdy to není jednoduché návštěvě vysvětlit. Mají mě za blázna..

    Odpovědět
  • Ivanka082

    1. 1. 2024 - 17:27

    A proto je právě doma dobré mít takové https://napovime.cz/navod/jak-chovat-morce/ morče, to vám nic špatného neudělá. Je skutečně zajímavé se i bavit o tom jak se takové věci dají zjistit někde na internetu. Zajímalo by mě jak se třeba žilo dříve když ještě internet nebyl..

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru