Nerodíme, tak proč by se nás měla týkat postnatální deprese? O tom, že nejde jen o výsadu novopečených matek, vypráví výsledky nové švédské studie. Ty ukazují, že aniž by se nám mužům po porodu potomka měnily hormony tak drasticky jako ženě, deprese se nás týká také.
Výzkum se po dobu deseti let zaměřil na 447 švédských otců, kteří se dobrovolně podíleli na péči o novorozeně. Je asi pravdou, že dobrovolnické otcovství u nás není až takovým ternem jako v severských zemích a nemusí tudíž reprezentovat našeho průměrného otce, ale pojďme se i tak podívat na výsledky. U 28 % aktivních otců se projevily slabší až středně silné příznaky deprese, u 4 % dokonce těžké. Unikátní zjištění je to také v tom, že doposud se deprese vztahovala a řešila výhradně v souvislosti ženské. Postnatální deprese se týká přibližně 13 % matek.
Studie zařadila do otázek dotazy na ukazatele chování, které jsou typické především u mužů než žen. To je možná i důvod, proč z toho vyšli muži o něco hůře. Experiment měřil například míru podráždění, vzteku, množství alkoholu, prodlouženou pracovní dobu i vznětlivost. Čísla mohly vyrůst právě proto, že je výzkumníci chtěli najít. Ale možná také trochu i proto, že přece jen stále více otců se chce kolem svých dětiček točit.
Minimálně to vše ukazuje, že aktivní otcové čelí totožným problémům, jako dnešní ženy. Stojí před dilematem, jak skloubit fungující rodinný život a pracovní příležitosti. Muži, na které po porodu dopadaly navíc i vnější tlaky, byli mnohem více deprimovaní a riziko deprese se zdvojnásobilo. Stejně tak k tomu přispěly dvojčata, nedostatek spánku i konflikt ve vztahu.
V čem je problém, když má taťka depresi? Především si méně hraje s dítětem a napojení na ne je horší. Děti na to podle studií reagují psychickým strádáním, které se pak často projevuje v sedmi letech problémovým chováním.
Pokud jste čerstvým otcem, nebo kolem sebe nějakého máte, sledujte náladu. Častá podrážděnost může značit, že něco by mohlo být špatně. Úzkostné stavy lze řešit nejen farmaky, ale především kvalitní terapeutickou péčí. Ta v důsledku pomůže všem rodinným příslušníkům a doslova dokáže zachránit i životy.
Estráda
31. 1. 2022 - 17:40To by mě vůbec nenapadlo, že chlapy zajímá, jak se žena dostane z porodnice a nebo že by třeba šli kupovat kočárek. Asi každá bydlíme v jiném světě a nebo máme každá úplně jiného manžela. To spíš, že 🙂 No a jak jste to zvládaly vy ostatní rodičky? Já jsem z toho byla na prášky.