To, že jsou Češi zvědaví a rádi potají nahlížejí do okolních domácností, je zkrátka fakt. Člověk je od přírody všetečný tvor. Nelze se proto divit, že když se naskytne příležitost, podíváme se. A o příležitosti není nouze. Průzkum stínící techniky NEVA, který proběhl loni v létě, totiž ukázal, že nahlédnout lze do dvou třetin českých domácností a 35 % dotazovaných dokonce uvedlo, že jim je vidět i do ložnice. Možná je čas začít své soukromí střežit.
Vidíte k sousedům do oken? Potom je dost možné, že zrovna tak je vidět i k vám. A že se občas někdo podívá. „Pokud tedy nezapomínáte zatahovat vnitřní žaluzie, které stíní u dvou třetin dotazovaných, nebo závěsy, které cloní okna u každého šestého. Naproti tomu klasické záclony ustupují, najdete je už jen u 6 procent respondentů,“ prozrazuje výsledky průzkumu Miloslav Matoušek, marketingový manažer venkovní stínící techniky NEVA.
A kdo že se rád dívá? „Překvapivě dění u sousedů více zajímá mladší generaci. Nejčastěji do sousedních domácností nahlížejí mladí lidé do 26 let, občas jich do oken mrkne celých 40 procent.
Možná i proto jim častěji vadí, když je k nim vidět. Respondenti nad 54 let naopak k sousedům tak často nekoukají, a to, že je vidět k nim domů, tolik neřeší,” vysvětluje Miloslav Matoušek.
Můj dům, můj hrad
Jak tedy ochránit své obydlí před zvědavými pohledy? Vnitřní žaluzie jsou velmi rozšířené a v českých domácnostech je najdeme nejčastěji. Chrání soukromí, nepropouštějí světlo a celkem dlouho vydrží. Dnes jsou však k dostání i venkovní žaluzie, které krom stínění nabízí i další benefity. Pro zloděje znamenají překážku, kterou bez hluku nezdolá. Odrážejí sluneční paprsky ještě dřív, než proniknou do interiéru, a tak v některých případech dovedou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C! To oceníte především v horkých letních dnech.
Dostupnou variantou mohou být také zneprůhledňující folie, u kterých nemusíte pamatovat na to, zda jste je zatáhli, či ne. Viditelnost omezí i okenní sítě, které brání nejen otravnému hmyzu, ale rozostří obraz i pro cizí oči.
Určitě vás napadnou i rolety. Jejich nevýhodou ale je, že je nelze polohovat a jejich stažením se připravíte o všechno světlo. Populární a moderní novinkou jsou tzv. japonské posuvné stěny, velkorozměrné panely, přes které je natažená textilie. K dostání jsou v široké paletě barev, vzorů a materiálů.
I na zahradě chceme mít soukromí
Ať už pracujete nebo relaxujete, ani na zahradě nechcete být na očích. Tady naštěstí není potřeba řešit, zda si zastíněním neuberete světlo. Nejčastěji vyhledáváme intimitu, sedíme-li pod pergolou anebo se opalujeme. Pergolu můžete oživit a zároveň zastínit popínavými rostlinami – růžemi, břečťanem, plaménkem tangutský či vistárií. Řešení může spočívat také v látkových roletách, zejména v tzv. zipscreenech, které jsou vhodné i k zastínění pergol. Roletu snadno namontujete na klasickou dřevěnou i moderní hliníkovou pergolu.
Je-li vaše zahrada obklopená vyššími budovami, řešením může být výsadba širokokorunných stromů, které v létě potěší chladivým stínem. Zasazujte je ale dál od hranice plotu sousedů, aby později větve z koruny nepřesahovaly na jejich pozemek. Předejdete tak případným budoucím sporům.
Pomoci mohou i živé ploty. Celoroční odclonění poskytují stálezelené jehličnany. Působí i jako praktické protihlukové clony. Než ale živý plot či stromy dorostou do požadované výšky, můžete potáhnout plot rákosovou nebo bambusovou rohoží. Populární jsou i plotové rohože v zelené barvě, které využijete i pro odclonění terasy, balkonu či lodžie.
Eliškae
25. 4. 2022 - 22:20Já si třeba své soukromí střežím jak to jenom jde. To třeba naši sousedé jsou schopní si pořídit nějaký zahradní nábytek a hned to dávat na všechny možné internetové sítě. Já jsem ráda když o mně nikdo nic neví a užívám si ten pocit bezpečí na svém vlastním pozemku. A hlavně nikdo nesmí vědět o tom, že něco vlastním.