Rtuť teploměru stoupá a venku i uvnitř je vedro a dusno. Cítíte se malátní a unavení a vaše myšlenky směřují místo práce spíše někam k vodě. Tak takový je typický letní den v rozpáleném bytě ve městě. Když k tomu všemu ještě přidáte home office, nezní to jako úplná idylka. Jak z této situace ven, když musíte být uvnitř a soustředit se na práci?
Větrejte chytře
Správné větrání je základ. Větrejte ráno, když je vzduch ještě chladný. Pak okna zavřete a zatáhněte žaluzie či rolety, případně závěsy. Ideální je venkovní stínící technika, která nepustí horký vzduch ani sluneční paprsky skrz okna.
Pokud byste nechali okno otevřené celý den, jen si do místnosti budete pouštět horký vzduch a moc si nepomůžete. Přesně tak to dělají i ve Středomoří.
Znova větrejte až večer a v noci, když už bude venku příjemně. Jen si u toho zhasněte světlo, abyste si do bytu nepustili komáry. Pokud tedy nemáte v oknech sítě či v bytě lapač hmyzu.
Pořiďte si klimatizaci
Tím nejúčinnějším způsobem, jak zatočit s letními vedry, je nákup klimatizace. Na výběr máte v podstatě ze dvou typů – mobilní, stacionární. Mobilní je ideální v případě, kdy chcete mít zařízení k dispozici ihned, nechcete utrácet tolik peněz, a hlavně se chcete vyhnout stavebním úpravám.
Účinnější je nicméně stacionární jednotka. Klasická klimatizace je sice dražší a většinou vyžaduje stavební úpravy, ale je velmi účinná, ochladí místnost ihned, designově vypadá lépe než mobilní varianta a nikde nepřekáží. Při používání obou zařízení ale dejte pozor, abyste si nenechali studený vzduch foukat přímo na tělo. Při použití klimatizace byste se měli řídit pravidlem, že rozdíl vnější a vnitřní teploty by neměl překročit 6°C.
TIP: Možná vás překvapí, že klimatizace může umět mnohem víc než jen chladit.
Ventilátor jako rychlé řešení
Rychlým a levným řešením, jak si zlepšit podmínky práce v domácím prostředí v létě, je ventilátor. Koupit se dají malé, přenosné, které jsou ideální do dámských kabelek, ale ty vám při home office moc nepomohou. Sáhněte proto raději po jiných variantách, a to buď stolní nebo stojanové. U stolních počítejte s tím, že nejsou tak výkonné, ale zase jsou kompaktnější.
Za zvážení také stojí stropní ventilátor. Ten se dá spojit s osvětlením a nezabírá téměř žádný prostor, respektive nepřekáží. Také nefouká vzduch přímo na osoby, takže s ním nehrozí žádné zdravotní problémy. Navíc je velmi účinný a můžete ho využít i v zimě, kdy vám jeho reverzní chod pomůže rozhánět teplý vzduch po místnosti.
Skvělou volbou mohou být také bezlopatkové ventilátory, které jsou tiché, velmi bezpečné, nevíří prach a hlavně vás nadchne jejich moderní vzhled.
Závěrem jen dodáme, že je třeba dodržovat pitný režim, pijte především čistou vodu. Skvělé osvěžení vám poskytne také voda s citronem, okurkou, levandulí nebo jinými bylinkami. Budete tak stále hydratovaní a předejdete únavě a bolestem hlavy.
Napište váš názor