Menu

Co je nového?

Léto a sport: Proč se do něj pustit a jak si při něm neublížit?

Sdílení
Foto: Pixabay

Letní počasí i návrat do běžného života po karanténě nás lákají ven, kde se s oblibou věnujeme nejrůznějším sportům. To má mnoho pozitivních aspektů, zejména při náročné práci bez dostatku pohybu. Udržujeme se v kondici, prodlužujeme si aktivní věk, vyplavujeme do děla hormony štěstí a nabíjíme se energií. I čistě rekreační sport však v dnešní době vybízí hlavně k výkonům a vytrvalá snaha překonávat sebe samého i ostatní může vést k vyčerpání a zranění.

reklama

Jak si vybrat ten správný sport?

„Správný sport je ten, u kterého si odpočinete, nabije vás energií, optimismem a nadšením do všedního dne. Někteří potřebují sociální kontakt, jiní naopak klid a samotu. Fyzicky subtilní lidé s křehkým zdravím a slabou kondicí budou spíše prospívat při cvičení jógy, naopak mladí silní jedinci si budou chtít vybít zdravou agresivitu třeba při bojových a adrenalinových sportech,“ doporučuje Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra Healthy-Life.

Vždy je třeba zohlednit somatotyp jedince, jeho nastavení vůči kolektivním nebo individuálním sportům, věk, zdravotní stav a aktuální kondici.

Pokud si necháme poradit od odborníka, může nám doporučit vhodnou aktivitu, její objem, intenzitu a častost a může nám poskytnout i vhodnou zpětnou vazbu v jejím průběhu.

reklama

Každý není rozený sportovec

A jak si při sportu neublížit?

První zásada je mít o dané sportovní činnosti dostatek informací, a to i o jejích rizicích. Prvním pravidlem je nepouštět se do sportování v únavě či vyhrocených emočních situacích, ve špatných povětrnostních podmínkách, pod vlivem alkoholu či jiných látek snižujících pozornost a při jakýchkoliv jiných podmínkách, které mohou riziko zranění zvýšit.


„Před sportem se dobře rozcvičte a v jeho průběhu věnujte pozornost provozu na sportovištích – eliminujte nešvary jako je telefonování, natáčení nebo focení v rizikových místech. Po ukončení sportovní činnosti zakončete celou aktivitu vhodnou regenerací – ne vždy je to právě v českých zemích oblíbené sezení u piva,“ poznamenává fyzioterapeut Richard Jisl. To se týká i velice stoupající úrazovosti v posledních letech speciálně u cyklistiky – s nástupem elektrokol a podobných prostředků mají cyklisté pocit, že zvládnou snadno jakoukoliv vzdálenost a že jedno pivo neuškodí a občerství.

Tolerance únavy v závislosti na počasí, ujeté vzdálenosti a počtu občerstvení alkoholem nemusí být pokaždé stejná, což dokládají statistiky záchranářů a horské služby právě v se letních měsících.

Obecně nejčastějšími zraněními z letního sportování jsou nejrůznější odřeniny, řezné rány, pohmoždění a vykloubení horních a dolních končetin či podvrtnuté kotníky. Často dochází také ke zlomeninám či poraněním hlavy a otřesům mozku, kterým jde u cyklistiky a jiných sportů zamezit vhodným ochranným vybavením.

reklama

Léto ke sportu vyloženě vybízí

Nehnat se do extrémů

Nebezpečné jsou jakékoliv extrémy, a proto se nevyplatí to se sportováním přehánět. U kolektivních sportů hrozí poranění sebe nebo protihráče, neboť v únavě se zhoršuje koordinace a odhad. Při individuálních sportech hrozí přetížení, jednostranné obtíže, poranění nebo dlouhodobá únava či nemoc. „Opět nejspolehlivějším a nejjednodušším ukazatelem je sledovat, jak se cítíme druhý, třetí den po sportování, někdy nám může informace poskytnout i naše klidová tepová frekvence. Její dlouhodobější navýšení může znamenat zvýšenou únavu a indikovat nutnost lepší regenerace,“ doporučuje Richard Jisl.


Na závěr si shrneme obecná pravidla bezpečného letního sportování:

  • Nesportovat v únavě, fyzickém či emočním vypětí 
  • Vyhnout se alkoholu a jiným látkám zhoršujícím pozornost 
  • Brát v ohledu počasí a povětrnostní podmínky 
  • Používat ochranné pomůcky (přilby, chrániče, …) 
  • Nepřeceňovat se (například při túrách a cyklovýletech) 
  • Vhodně a dostatečně tělo regenerovat 
  • Věnovat sportovní aktivitě v jejím průběhu plnou pozornost 
  • Obtížnost přidávat postupně 
  • Sportovat spíše pro radost, ne za účelem výkonu

I když ale výčet možných zranění může působit děsivě, sportu se určitě nebojte. Jak již bylo řečeno, dobije vás energií a posílí vás. Kromě toho také přispívá k dobrému trávení a kvalitnímu spánku. Pokud na pohyb nejste zvyklí, bude to chtít trochu odhodlání, ale určitě to bude stát za to.


Sport venku při koronakrizi? Zodpovědnost je na místě, čerstvý vzduch ale dělá zázraky


Komentáře (1)

  • Estráda

    31. 1. 2022 - 23:04

    Možná jsi už někdy viděl někoho, kdo má na sobě nalepené zvláštní barevné pásky a možná už jsi taky někdy slyšel o tejpování https://www.svetrelaxu.cz/magazin/vyhody-tejpovani/. Pokud tě zajímá, jaké výhody tejpy přináší a pro koho jsou vhodné, tak si přečti následující článek . Já jsem díky němu zjistila, že mi tejpy mohou pomoci vyřešit nejeden zdravotní problém a bez váhání je doporučuji.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru