Podle kalendáře starých Mayů měl nastat zánik lidské civilizace již před několika lety. Ať už apokalyptickým vizím věříte nebo ne, existuje hned několik možností, jak může být život na celé naší planetě vyhuben.
Asteroid
Velmi propíraná a už poněkud ohraná možnost vyhubení všeho na Zemi je dopad asteroidu. Naše planeta by zásahem asteroidu však příliš neutrpěla. Ztratila by jen zanedbatelné množství energie, ani by se nezměnila její osa nebo rotace. Náraz by Zemi ani nevychýlil z její oběžné dráhy kolem Slunce.
Oč menší paseku by asteroid udělal s planetou, o to horší by byly následky, které by jeho pád znamenal pro lidi. Na kompletní likvidaci života na Zemi by stačila planetka o průměru 500 metrů.
Dopad takovéhoto asteroidu by způsobil výbuch odpovídající 60 gigatunám TNT, při kterém by se téměř celý odpařil. Navíc by vytvořil v oceánu 18 km širokou prohlubeň, odkud by ustoupila voda. Následně by mořská voda prohlubeň opět zaplavila, a to by vedlo ke vzniku sérií vln tsunami postupně narůstajících do enormních výšek. Žár po dopadu by zahubil vše živé téměř na půlce planety. Zbytek populace na Zemi by vyhynul kvůli nedostatku slunečního světla a tepla, jež by způsobilo vymrštění obrovského množství hmoty do ovzduší.
I dopad menšího objektu by měl také fatální následky. Stačí 300-metrový asteroid, aby zničil vše ležící do 300 km od místa dopadu a poškodil okruh do 800 km. To znamená zánik území o rozloze například Francie.
Nelze zanedbat ani sekundární důsledky dopadu – otřesy, vymrštění hmot do ovzduší (zvláště při dopadu do oceánu). Snaha o zničení asteroidu našimi prostředky se přirovnává ke snaze zastavit rozjetý kamión brokem ze vzduchovky.
Ve filmu Armagedon si pozemšťané s nevítaným hostem poradili, jenže v reálu toho ještě asi schopni nejsme.
Nukleární válka
Další možností je, že zánik světa nastane kvůli nukleární válce. Jaderné či termonukleární zbraně by zcela změnily pojetí konfliktu, jak ho dosud známe. Ke střetu by došlo rychle – díky mezikontinentálním střelám, které k zasáhnutí cíle potřebují pouze desítky minut. Nepřátelské konvenční síly, stejně jako průmyslové kapacity by tak byly okamžitě eliminovány.
Supervulkán v Americe může zničit lidstvo. NASA zkoumá, jak odvrátit zkázu
Předpokládá se, že vypuknutí jaderné války by tak vedlo k obrovským ztrátám jak na lidských životech (neboť hlavními cíli útoku by se staly hustě osídlené oblasti), tak i na infrastruktuře.
Zatímco první jaderné zbraně na konci druhé světové války byly schopné decimovat celá města, vývoj přinesl možnost masivního nasazení těchto zbraní na velké vzdálenosti s ještě ničivějším účinkem. Proto by takový konflikt potenciálně mohl mít za následek zničení celé lidské civilizace či planety – nebo takovou proměnu podmínek, která by znamenala drastické zhroucení lidské civilizace. Následný stav, ke kterému dochází po jaderné válce, je znám jako tzv. nukleární zima.
Epidemie
Lidstvo se nemusí zničit samo, mohou jej zničit i jeho souputníci na planetě. Hmyz, bakterie a viry, jež mohou způsobit smrtící epidemie. Ty se objevují opětovně v určitých časových rytmech, které jsou spojovány se změnou počasí, mutací viru anebo vymřením rezistentní populace.
V minulosti už epidemie několikrát lidskou populaci pustošily. Například morová epidemie ve 14. století vybila čtvrtinu Evropy či španělská chřipka v letech 1918 a 1919 zahubila dvacet milionů lidí.
Nyní je takovou hrozbou zejména virus HIV způsobující onemocnění AIDS. Staré nemoci jako cholera nebo neštovice jsou vůči antibiotikům odolné a mohou se také vrátit. Zalidnění planety je navíc čím dál větší, takže případná epidemie se může šířit mnohem rychleji. A kdo ví, jaké další bakterie nebo viry se ještě objeví nebo co dokáže napáchat aktuálně mediálně velmi známý koronavirus.
Ze statistického hlediska lze očekávat, že lidstvo nebude na třetí planetě od Slunce na věky věků. Samozřejmě se může stát, že lidé přežijí a rozšíří se po Galaxii. Jejich celkový počet se třeba vyšplhá až k trilionům. Mnohem pravděpodobněji se však stane něco, co povede k redukci lidského druhu, ať už bude důvod jakýkoliv. Můžeme jen doufat, že se to nestane v blízké budoucnosti.
Napište váš názor