Menu

Co je nového?

Problém století? Boj o užitkovou vodu!

Sdílení
Foto: Pexels

Sucho. Klimatická změna. Znečištěné zdroje. Zastavěná půda. Úbytek stromů a lučních ploch. To jsou problémy, se kterými se stále častěji setkáváme na vlastní kůži. Problémy týkající se vody.

reklama

Jenže bez vody se člověk neobejde. A proto by s ní neměl jen tak plýtvat. Vody je na Zemi sice neměnné množství, ale problémem je její „migrace“ a znečištění. Oba problémy máme z velké části na svědomí my, lidé.


V minulých desetiletích bylo zvykem ze svého pozemku vodu odvádět. Ať už měl člověk rodinný dům, chalupu, chatu nebo jenom zahradní domek, všechny okapy sváděly vodu mimo pozemek – do kanalizace, do lesa, do pole… Stačila studna. Nikdo nechtěl chodit rozbahněnou zahradou a nikdo si nechtěl nechat podmáčet základy stavení.

reklama


Dnes, kdy chodíme pouze po vyprahlé půdě, se situace obrátila. Všechny okapy se snažíme svádět do sudů, různých nádrží nebo rovnou do studny. Pramen studny totiž už nestačí. Mnohde ani dva prameny a dvě studny.


Řešme nejen následky, ale i příčiny

Pokud máte pozemek a bojujete o vodu, měli byste na něm pěstovat bohatou zeleň. Stromy výborně zadržují vodu, neodteče vám tak do kanálu u nejbližší silnice.

Nežijete-li v Anglii, nepěstujte anglický trávník. Ten vás o vodu pouze připraví.

Dešťovou vodu nechá odtéct a vy ho budete muset živit z vlastních zdrojů. Místo nízkého pažitu pěstujte vyšší střih a místa, kde se objeví drobná kvítka, trsy listů a zárodky keřů, nesekejte vůbec nebo pouze výjimečně. Kromě zadržování vláhy v zemi pomůžete i hmyzím obyvatelům Země a pohled na rozkvetlou a různorodou zeleň je mnohem příjemnější, než na uniformní trávník bez života.

reklama

Blog: Není plevel jako plevel


Nezapomínejte ale řešit i následky a zásobte se dešťovou vodou, jak jen to jde. Dlouhá sucha bez dešťů jsou stále častější a na ně může být i vaše bohatá zeleň krátká. Sudy a různé nádoby na vodu z okapů dnes seženete v každém hobby marketu. Můžete si také pořídit tzv. kostku na 1000 litrů, tu lze i zakopat do země. Pokud máte starý septik z dob, kdy k vašemu pozemku nebyla zavedena kanalizace, použijte ho. Drží vodu i za největšího sucha a po letech nepoužívání je v něm uchovávána v dostatečně čistém stavu, v některé jímce ve stavu pouze k zalévání, v jiné dokonce i na sprchování a koupání.



Prozkoumejte internet a nechte se inspirovat. Objevíte třeba systém, kdy si do skříňky pod umyvadlo pořídíte nádržku se splávkem vedoucím do vaší záchodové nádržky a pak splachujete vodou, která by jinak odtekla rovnou do odpadu. Splávek se postará o to, aby přebytečná voda pokračovala přes umyvadlovou nádržku do původního odpadu, takže koupelnu si nevytopíte.


Míra žije v souladu s přírodou. Chodí v Praze nahý


Pokud žijete v bytě, můžete se na udržitelnosti vodního hospodářství podílet i takovou maličkostí, jakou je konev na květiny s širokým nálevem. Do té pak snadno můžete vyprázdnit třeba nedopité sklenice po návštěvě nebo v ní nechat rozpustit led z odmrazování a nemusíte zalévat nově natočenou vodou.Zástupci starších generací jsou schopni jít ještě dál, i když spíš kvůli ušetřeným financím. Někteří po vykoupání ve vaně vodu nevypouštějí, ale za pomoci kbelíku ji používají ke splachování.


A jaké zkušenosti a tipy máte vy? Podělte se o ně v diskuzi!

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru