Optimismus je prý jako sval – dá se trénovat. Alespoň to tvrdí Tchiki Davisová, psycholožka a zakladatelka Berkeley Well-Being Institute. Naučit se myslet tak, že sklenice je z půlky plná a ne naopak, má své nesporné výhody. Pozitivní myšlení může zlepšit kvalitu života a dokonce ho prodloužit.
Když výzkumníci z Harvardu studovali během osmiletého období 70 tisíc žen, zjistili, že nejoptimističtější z nich měly téměř o 30 % nižší riziko úmrtí z nejčastějších příčin ve srovnání s nejméně optimistickými ženami, píše web Time.com. A jak získat pozitivnější mysl? Existuje šest pravidel, které je třeba začít dodržovat.
1) Optimismus
Prvním krokem je přistupovat k negativní situaci optimističtěji, tak že se smíříme s tím, co nemůžeme změnit. Pak máme dvě možnosti: překoncipovat danou věc nebo se rozptýlit něčím jiným, myslí si Dana Lightmanová, psychoterapeutka a autorka knihy Síla optimismu: Užívejte si života, který máte… Získejte úspěch, který chcete.
Přehodnocení situace zahrnuje hledání příležitosti. Musíme zkrátka vědět, že všechno zlé je k něčemu dobré. A hledat to dobré. Ptejte se, co si z té situace můžete odnést.
2) Užívejte si příjemné chvíle
Za druhé je třeba si začít pořádně užívat úspěchy a příjemné chvíle. Vzpomeňte si, jak dlouho myslíte na kompliment, který vám někdo složil. Rozhodně kratší dobu, než by v rámci pozitivního myšlení bylo třeba. Pozitivní emoce je nutné posílit.
3) Pozitivní slova
Čím více bude vaše slovní zásoba obsahovat pozitivních slov, tím snadnější přístup k nim bude váš mozek mít, což vám pomůže zlepšit celkovou náladu.
Celou věc ještě posunute tím, že své pozitivní zážitky sepíšete na papír. Když se budete cítit pod psa, stačí se podívat, co je černé na bílem.
Možná se to bude zdát jako naivní, ale poznámky s pozitivními citáty či hesly opravdu pomáhají. Napište si věty, které vám dělají dobře na papír. Dejte si ho na ledničku, na monitor, na zrcadlo, do diáře. Zkrátka mějte pozitivní prohlášení stále na očích.
4) Udělejte pro někoho něco hezkého
Jedním z nejrychlejších, nejúčinnějších způsobů, jak se cítit šťastněji, je udělat něco laskavého, říká psychoterapeutka Davisová.
5) Pevná přátelství
Většina optimistů se může pyšnit tím, že má pevná přátelství s lidmi, kteří je v případě potřeby podpoří. Nemusí jich být moc, ale musí to být kvalitní přátelství. Pozitivní lidé se navíc častěji nebojí říct o pomoc. Jedinci s negativními myšlenkami se naopak snaží více izolovat, což samozřejmě může negativní myšlenky podporovat.
6) Poděkujte
Uvažte, za co všechno můžete být vděční. Udělejte si z vděčnosti zvyk, podle odborníků to rovněž povede ke zlepšení nálady. Funguje to proto, že naše interpretace událostí ovlivňuje naše emoce více než události samotné, vysvětluje Lightmanová. Každý den si zapište tři dobré věci, které se vám staly a uvidíte sami.
Napište váš názor