Pražské letňanské letiště rozezvučí 18. srpna koncert kapely Metallica, která své fanoušky baví už úžasných 38 let. Co musíte jako správný fanoušek o této trash metalové legendě vědět?
Inzerát v novinách
Kapela se dala dohromady díky inzerátu v novinách. Ten podal do losangeleského týdeníku Recycler bubeník Lars Ulrich v roce 1981, hledal v něm podobné nadšence do metalové hudby, kteří by chtěli založit kapelu. Na inzerát se mu ozval James Hetfield a za pět měsíců spolu skutečně vytvořili dnes tak známou kapelu.
Prokletá baskytara
Od počátku jsou v kapele jen zpěvák James Hetfield a bubeník Lars Ulrich. Nejvíce změn zažila pozice baskytaristy. Prvním basákem kapely byl Ron McGovney, nevydržel ale ani rok. V počátcích kapely byl ovšem velmi důležitý, zkoušelo se totiž u nich doma v garáži a i na cesty kapele půjčoval auto právě Ronův táta. Hudba ho ale nestrhla tolik, jako ostatní, vadily mu i rozpory mezi členy kapely, a tak záhy odešel.
Na další čtyři roky ho vystřídal Cliff Burton, který bohužel v září 1986 tragicky zahynul při nehodě autobusu na cestě ze Stockholmu do Kodaně.
Autobus kapely dostal smyk a Cliffa to vyhodilo z horního lůžka, prolétl oknem a havarovaný vůz se na něj nakonec převrátil. Na místě byl mrtvý.
Ostatním členům kapely se nic vážného nestalo: James Hetfield měl jen několik odřenin, Lars Ulrich si zlomil prst u nohy, Kirk Hammett si poranil oko, na které pár dní neviděl. Přesto mohl mluvit o štěstí: lůžko, na kterém Cliff ležel, totiž mělo být původně jeho.
Jeho místo v kapele získal Jason Newsted, který s Metallicou hrál až do roku 2001. Tehdejší odchod vysvětloval zdravotními důvody, později se ale mluvilo o nehodách, o tom, že jeho názor nebrali ostatní členové moc vážně, poslední kapkou pak byl zákaz účasti na turné s jinou hudební kapelou.
Punk ještě není mrtvej! SUM 41 nechali roztát pražské ledárny a ukázali, že pořád mají formu jako hrom
Jeho nástupce hledala kapela dlouhé dva roky, nakonec padla volba na Roberta Trujillo, který hrál v kapele Ozzyho Osbourna. Mimochodem, hudební nadání se v jejich rodině zřejmě dědí, jeho syn Tye Trujillo je také talentovaný basák, ve svých dvanácti letech dokonce zaskakoval za basáka na jihoamerické části turné kapely Korn.
Metallica animovaná
Každý, kdo je opravdu slavný, se objevil v seriálu Simpsonovi. I členové Metallicy se dočkali. Konkrétně jste je mohli vidět v díle „Žabař, kuchař, manželka a její Homer“ v osmnácté řadě. Kapelu i s porouchaným autobusem zahlédne ze svého školního autobusu řidič Otto, jejich velký fanoušek. Jenže než jim stihne nabídnout pomoc, frnkne mu i s autobusem průšvihář Bart. Zachráncem kapely v nouzi se tak stane Hans Krtek.
O2 Arena a Jožin z Bažin
Metallica se letos v srpnu podívá do Prahy po necelém roce a půl od svého posledního koncertu pro české fanoušky. Vloni v dubnu rozezpívala vyprodanou O2 arénu, fanoušky rozhodně pobavila hitem Ivana Mládka Jožin z bažin. Jak právě k tomuto úsměvnému nápěvu přišla?
Plán zazpívat v každém městě jejich evropského turné nějakou lokální písničku, měla kapela už před samotnou šňůrou. Právě česká jim dala nejvíc zabrat, najít tu pravou se jim povedlo až po všech ostatních evropských destinacích (v Německu se vytasili s hitem Rock Me Like a Hurricane od Scorpions, v Rakousku zvolili Rock Me Amadeus od Falca).
Kapela hledala zaručenou hitovku, kterou si s nimi zazpívá celá hala. Zatímco v ostatních zemích figurovaly rockové hity ze 60. a 70. let, z českého hudebního rybníčku si příliš vybrat neuměli.
Nakonec oslovili Davida Karona, který má s kytaristou Kirkem Hammettem firmu KHDK, která vyrábí kytarové pedály pro muzikanty. David dlouhodobě žije v Praze a vybral jim seznam písniček, které si z české hudební scény zamiloval i on. V hledáčku tak Metallica měla hity jako Oheň a Černí andělé od Lucie, Slunečný hrob od Blue Effect nebo Schelingerovy Jahody Mražený, na seznam se dokonce dostala klasika Škoda lásky. Jožin z bažin byl Davidův osobní favorit, a když si doporučený playlist pustil baskytarista Robert Trujillo, prohlásil, že je to doslova ‚El Muerto Vivo‘, ale počesku.
Metallica k pití
Co slyšíte v názvu americké whiskey „Blackened American Whiskey“? No jasně, hitovku z roku 1988 Blackened. Během zrání v sudech této jedinečné limitky na ni působily řízné tóny nejlepších songů, které vybrali samotní členové kapely. Hudební vibrace se měly podepsat na výsledné chuti, nápoj má rozhodně barvu stejně temnou, jako jsou texty songů Metallicy. Koupit ji můžete od 115 dolarů.
Příběh Nothing Else Matters
Jeden z největších hitů Metallicy zřejmě zazní i na jejich srpnovém pražském koncertě. Píseň složil v roce 1190 James Hetfield pro svoji partnerku. V jedné ruce telefon, v druhé obligátní kytara, na kterou brnkal – a vznikly první takty budoucího nesmrtelného hitu. Měla být jen osobním vyznáním a původně ji vůbec nechtěl předložit kapele a hrát veřejně, ale jakmile ji Lars Ulrich uslyšel, přemlouval ho tak dlouho, dokud James nesouhlasil s tím, že ji přenechá kapele. Úvod textu „So close, no matter how far“ (tak blízko, bez ohledu na to, jak daleko) je věnován právě jeho ženě a má poukazovat na pouto, které mezi sebou mají, i když je kapela na turné a dělí je nekonečné kilometry.
Napište váš názor